ГОЛОВНА СТОРІНКА
ПРО УСКР
КЕРІВНІ ОРГАНИ
ЧЛЕНИ УСКР
НОВИНИ ТА ПОДІЇ
ФОТОАЛЬБОМИ
ВІДРОДЖЕННЯ КС В УКРАЇНІ
КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ
УКРАЇНСЬКА КООПЕРАТИВНА РАДА КАНАДИ (УКРК)


ДІЯЛЬНІСТЬ І РЕАЛІЇ
ВІДРОДЖЕННЯ ТА ЗМІЦНЕННЯ КРЕДИТНОЇ КООПЕРАЦІЇ УКРАЇНИ


Історичні аспекти зародження
кредитних спілок у Канаді

В Канаді перша кредитна спілка була створена Адольфом Дежарденом у вересні 1900 року. В часи стрімкого зростання канадської економіки, кооперативний рух ставав дедалі популярнішим. Справжнім батьком української кооперації в Канаді став Василь Топольницький (1893-1978). Колишній учасник українських визвольних змагань, випускник Вищої Торговельної Школи в Празі, прибув до Канади в 1927 році і тут за прикладом українського руху в Галичині повів успішну організаційну кооперативну працю у  Вінніпеґу та околиці.
З того часу починається справжня історія української кооперації в Канаді. Це була кооперація торговельно-промислового типу. Перша українська кооператива була «Калина» у м.  Вінніпеґу, заснована у 1930 році. За ініціативою В. Топольницького в 1939 році в м. Саскатуні представники української діаспори в Канаді створили кредитну спілку «Нова Громада» для української спільноти, з часом такі кооперативи створили й в інших містах Канади. У 2009 році під час відзначення 100 річчя Канадської Кооперативної Асоціації В. Топольницький був відзначений, як один з творців кооперативного руху Канади, а голова Української Кооперативної Ради Канади Ольга Заверуха Свинтух була відзначена нагородою Світового Кооператора за довголітню працю в кооперативноми русі Канади та вклад у відродження кооперативного руху в Україні.
Для об’єднання зусиль та обміну досвідом у 1971 році створено Українську Кооперативну Раду Канади (УКРК). Першим головою Кооперативної Ради Канади був обраний Василь Ситник. Тоді було вирішено видавати кооперативний журнал «Координатор», який видається по сьогоднішній час. З 1989 УКРК очолив світлої пам’яті Петро Микуляк, який з  натхненням та завзяттям  працював для українських кредитівок в Канаді, оскільки це є досягнення цілої української громади в діаспорі, підтвердження того, що українська спільнота і поза межами України живе і процвітає як одна родина. І коли виникла змога розпочати в Україні Програму Відновлення Кредитних Спілок, він став одним із небагатьох засновників Кредитно-Кооперативного Руху в Україні, за що був нагороджений грамотою від Президента України. 
З 2001 року  функції  голови УКРК перебрала Ольга Заверуха-Свинтух. На  цей час  УКРК  об’єднувала 14  українських кредитних спілок в яких  знаходилося біля 900 млн. канадських  доларів та більше 65 тисяч  членів. Робота УКРК була  спрямована на  відкриття нового проекту Канадсько-Української програми Зміцнення кредитних спілок  в   Україні і наша праця  увінчалася  успіхом ми зуміли одержати третій грант від Уряду Канади через CIDA . Крім того щорічно видавався «Координатор» де  висвітлювалася робота усіх кредитних спілок – членів УКРК. Кожний випуск Координатора присвячується різним темам: «Роля кредитових спілок у Громаді», «Молодь - Наше Майбутнє» та  інші. Активно  працював створений  при  УКРК Комітет роботи з  Україною до якого  входили Ольга Заверуха-Свинтух –Голова, Ольга Шевель, Тарас Підзамецький, Славка Андріїв, Галина Винник, Роман Ґіць і Людмила Головацька. Завдяки плідній  роботі  українських кредитних спілок в Канаді та  при їх  фінансовій  підтримці проводилися українські  фестивалі, концерти, меморіальні та культурні заходи як в Канаді так  і за  її  межами. Українські кредитні спілки відіграють вагому роль в багатьох міжнародних програмах допомоги в  Україні, місії спостерігачів на виборах, більшості культурних, освітніх і бізнесових програм між Канадою  і Україною. Аналіз фінансових  результатів  українських кредитних спілок Канади 2003-2007 років характеризувалися здоровими фінансовими результатами, покращилася  якість активів, спілки мали сильний рівень капіталу  і прибуток. 2009 рік був тяжким для всіх фінансових  інституцій. В тому  числі  і для кредитних спілок і справедливо сказати, що випробування продовжуються і далі в рамках прибутковості конкурентними  ставками і наданні найкращих послуг для  всіх  членів кредитних спілок. В ряду малих українських кредитних спілок  відбулися зміни, вони приєдналися до  більш потужних  кредитних  спілок. В 1974 році в Канаді нараховувалося 40 українських кредитових спілок, але сильна конкуренція поміж фінансовими установами змусила кредитові спілки об’єднатися. Так до Української Кредитової Спілки приєдналося 11 кредитових спілок, які знаходилися в провінції Онтаріо, до Кредитової Спілки «Будучність» приєдналися три кредитові спілки, кредитова спілка «Союз» з’єдналася з кредитовою спілкою в місті Ошаві. В місті Гамільтон провінція Онтаріо три кредитові спілки створили одну, яка називається «Об’єднана Українська Кредитова Спілка». В місті Судбури три спілки об’єдналися разом, а з часом приєдналися до Української Кредитової Спілки. В провінції Квебек в місті Монтреаль дві кредитові спілки приєдналися до Української Каси  В провінції Манітоба до Кредитової Спілки «Карпатія» приєдналися дві спілки а дo Пiвнiчнoгo Вiннiпегу oдна. П’ять кредитових спілок приєдналися до неукраїнських спілок, це відбулося в місцевостях де була тільки одна мала кредитова спілка. 
Станом на 01.01.2010 року в Канаді діє 8 українських кредитних спілок з 24 філіями, що вказує на вимоги часу.
З жовтня 2009 року Головою УКРК обрана Ольга Шевель, Ольга Заверух-Свинтух є Почесним Головою Ради. Робота УКРК в основному  була спрямована на відродження, розвиток та зміцнення кредитного  руху  в Україні.Відродження ідеї
кредитної кооперації  в Україні


Після проголошення України незалежною державою розпочалося відродження в ній кредитних спілок. В 1990 році Ярослав Скрипник, директор Альбертської Централі Кредитових Спілок звернувся до Канадської Кооперативної Асоціації з пропозицією надання технічної допомоги для розвитку кредитових спілок в Україні. В жовтні 1990р. Українська Кооперативна Рада Канади(УКРК) створила комітет «Допомога Україні», який очолив Тарас Підзамецький. В лютому 1991р. була зроблена пропозиція фінансової підтримки до Канадського Уряду. В листопаді 1991р. Канадський Уряд надав ККА та УКРК фінансування на планування проекту в сумі 59,130 кан. дол. а добровільна праця канадських спілок склала 100,000 кан. дол . В 1992 році до України були направлені дві місії представників кредитних спілок із Канади, ЗСА й Австралії. Серед них представниками з Української Кооперативної Ради Канади були Петро Микуляк, голова (покійний), Ольга Заверуха-Свинтух, Романна Бачинська, Василь Жеребецький, Ярослав Скрипник, Ірина Качмарська, Тарас Підзамецький, Юрій Чучман, Лев Фіґоль, Тома Брик, Орест Підзамецький, страхової компанії «Ко Оператор», і Ліса Донар з Канадської Кооперативної Асоціації.
Повернувшись з України, представники місії з Канади звернулися до Канадського уряду про надання технічної допомоги для України. За ініціативи представників української діаспори та у відповідь на офіційне звернення, Канадський уряд 5 травня 1993 року ухвалив рішення про надання технічної допомоги (1.2 млн кан. дол.) Україні на розвиток кредитних спілок.Розпочала роботу 1-ша Фаза Канадської технічної допомоги по відродженню кредитних спілок в Україні. Керівником проекту було призначено Ольгу Заверуху-Свинтух.
Після вирішення організаційних питань відбулася зустріч між проектами Всесвітньої Ради Кредитових Спілок (ВРКС) і ПККА, під час якої була обговорена співпраця та підготовка плану спільних дій. Основним завданням ПККА стало допомогти в створенні та розвитку кредитних спілок як форми покращення фінансового становища членів КС, заощадження коштів і кредитування фізичних осіб для необхідних потреб.
Оскільки Канадський уряд у співпраці з Канадською Кооперативною Асоціацією надав технічну допомогу, то для ознайомлення зі станом справ по відродженню кредитних спілок Україну відвідали Кентон Еґґлестон, координатор ПККА з Канадської Кооперативної Асоціації (ККА), та Петро Микуляк, Голова Української Кооперативної Ради Канади (УКРК). За їхньої участі відбулися зустрічі з працівниками Представництва ВРКС — Петром Козинцем і Ростиславом Гайдаєнко, від ПККА в зустрічі брали участь Ольга Заверуха-Свинтух та Ірина Драгомирецька. Першочерговим завданням ПККА були виїзди в регіони для проведення зустрічей і семінарів з ініціаторами по створенню кредитних спілок.
Учасники жіночої конференції м.Київ, 2005р.

Станом на 1 січня 1994 року в Україні існувало більше 20 кредитних спілок.
Представництво Канадської Кооперативної Асоціації поширювало інформацію про свою діяльність через різні громадські, профспілкові організації та засоби масової інформації (ЗМІ). За час діяльності ПККА (1993-1995 рр.) проведено 20 семінарів у таких містах: Київ, Харків, Івано-Франківськ, Львів, Стрий (Львівська обл.), Тернопіль, Вінниця, Полтава, Донецьк, Кривий Ріг (Дніпропетровська обл.), Чортків (Тернопільська обл.), Одеса, Севастополь. У цих семінарах загалом взяли участь більше 400 зацікавлених осіб. Результат описаної вище роботи — станом на 01.06.1995 року було створено понад 100 кредитних спілок.
Для участі в семінарах й обміну досвідом у діяльності кредитних спілок в Україні УКРК запрошувала представників від канадських кредитних спілок, зокрема Ярослава Скрипника директора Альбертської Централі Кредитових Спілок (м. Едмонтон), Тараса Підзамецького Головного Управителя Української Кредитової Спілки (м. Торонто) Остапа Гавалешку президента кредитової спілки «Північного Вінніпеґу» (м. Вінніпеґ), Юрія Чучмана директора кредитової спілки «Карпатія» (м. Вінніпеґ) й інші.
У 1994 році на стажування до Канади запросили 11 представників українського кредитно-кооперативного руху. В першій групі були: Ольга Максимів (КС «Самопоміч» м. Чортків), Микола Кадацький (КС «Самопоміч» м. Харків), Віктор Федотов (КС«Самопоміч» м.Кіровоград, Людмила Москаленко (КС «Самопоміч» м.Кривий Ріг»), Іван Івасюк (КС «Самопоміч» м.І.Франківськ, Сергій Метельський (КС «Начало» м.Одеса), Зіновій Медюх (КС «Вигода» м.Стрий), Михайло Махник (КС «Гільдія вуглекопів» м.Червоноград), Лідія Бабанська (КС «Допомога» м.Черкаси), Сергій Чепурний (КС «Народна каса» м.Берислав), Ірина Драгомирецька (ПККА).
УКРК організовувала  щоб стажуванців у Канаді приймали українські кредитні спілки, які зробили все можливе, щоб українські фахівці якнайповніше ознайомилися з діяльністю кредитних спілок у Канаді. Приймали стажуванців і ділилися своїм досвідом такі спілки, як «Українська кредитна спілка», «Будучність», «Союз», «Народна каса», «Північний  Вінніпеґ», «Святого Йосефата», «Карпатія», «Об’єднана Українська Кредитна Спілка» та «Нова Громада».
Розвиваючи ідею передання набутого в Канаді досвіду, керівництво ПККА вирішило запровадити практику створення модельних кредитних спілок на базі тих спілок, керівники яких побували на стажуванні. З листопада 1994 року розпочалася реалізація основного пункту проекту — визначення Модельних Кредитних Спілок (МКС) та їх технічне оснащення. Усього за період діяльності 1-ї Фази було відібрано 7 МКС, серед них КС «Вигода» (м. Стрий), КС «Самопоміч» (м. Чортків), КС «Каса взаємодопомоги» (м. Полтава) та інші. Одними із перших у цій справі стала кредитна спілка «Вигода» (м. Стрий), голова правління Петро Маковський, і КС «Самопоміч» (м. Чортків), голова правління Ольга Максимів, які зробили великий внесок, розповсюджуючи канадський досвід. Названі КС створювали в своїх регіонах змодельовані кредитівки, завдяки чому спілки зростали кількісно й якісно.
Активними учасниками кредитного руху в Україні ставали жінки: майже в кожній створеній КС її членами були біля 70% жінок, тому Канадський уряд передбачив кошти на проведення семінарів для жінок-учасників кредитно-кооперативного руху. Конференції за участю жінок України та Канади.
Зустріч з Головою комісії ВРУ Віктором Сусловим та представником Міністерства Фінансів провінції Онтаріо Майкл Кшєзопольські

На базі інформації та досвіду, отриманих від канадських спілок під час стажування, а також узагальнення напрацювань українських кредитівок у 1995 був підготовлений перший посібник для кредитних спілок «Основи Кредитної Кооперації» (упорядник — виконавчий директор ПККА Ірина Драгомирецька). Видати цю дуже потрібну молодому кредитному рухові України книжку також допомогла Канадська програма.

Значну увагу ПККА приділяла допомозі в організації та створенню Національної Асоціації Кредитних Спілок України (НАКСУ), яка була заснована в червні 1994 року. Крім того, проводилася спільна робота з представництвом Всесвітньої Ради Кредитових Спілок і представниками українського кредитного руху підготовка проекту Закону про кредитні спілки.


За ініціативи керівництва ПККА організовувалися та проводилися зустрічі із членами Уряду України, депутатами Верховної Ради, членами Президентської Адміністрації, представниками місцевих органів влади.
На фото робоче засідання працівників проекту КПРКСУ

  Кредитний рух ширився і розвивався

Кількість кредитних спілок в Україні зростала, створювалися нові структури, але український кредитний рух був іще зовсім молодим і дуже потребував підтримки. Тож Канадський уряд, за ініціативи Української Кооперативної Ради Канади під проводом представників української діаспори, підтримав фінансування 2-ї фази (3.4 млн кан. дол.) проекту Канадська Програма Розвитку Кредитних Спілок в Україні (КПРКСУ), яка розпочала свою діяльність з 1 квітня 1996 року під керівництвом Богдана Козія.
Установчі збори КС «Анісія» м. Львів

Станом на 1 січня 1996 року вже діяли біля 150 кредитних спілок у 19 областях і м. Києві, а отже в кредитному русі України з’являлися нові лідери, які потребували нових знань і досвіду. В 1997 році КПРКСУ направили на стажування ще 13 керівників спілок і фахівців кредитного руху, серед яких був Володимир Сидоровський, голова правління кредитної спілки «Анісія» зі Львова. В. Сидоровський згадує: «Канадійські партнери стояли біля витоків Церковної кредитної спілки «Анісія». Канадська Кооперативна Асоціація та Українська Кооперативна Рада Канади були організаторами дуже важливих навчань і стажування в перші роки діяльності спілки. Можна з упевненістю сказати, що «Анісія» відбулася й не в останню чергу з їхньої допомоги». КС брала активну участь у розбудові українського кредитного руху.
Під час стажування учасники цікавилися, зокрема, організаційною структурою системи кредитних спілок Канади,  вивчали методи роботи позичкового відділу, фінансового менеджменту, маркетингу тощо, а повернувшись в Україну, стали гідним прикладом для інших, завдяки впровадженню набутого досвіду в своїх кредитних спілках. В Україні на базі НАКСУ розпочалося створення елементів системи кредитних спілок. Зокрема, був створений Навчально-методичний центр (НМЦ), який забезпечував навчання для діючих і новостворених кредитних спілок. У 1997 році Канадська Кооперативна асоціація в партнерстві з Програмою Розвитку Організації Об’єднаних Націй підтримувала діяльність НМЦ, керівником якого був Андрій Оленчик.
Зустріч кримських татар з представниками

Керівництво КПРКСУ в співпраці з Міжнародною Організацією Міґрації розпочали реалізацію проекту розвитку кредитних спілок у Криму в рамках програми соціальної адаптації представників депортованих народів, зокрема кримських татар. Зорганізовано їхнє навчання на базі МКС КПРКСУ в м. Києві та виїзд представників МКС «Самопоміч» м. Чортків (Тернопільська обл.) в регіони Криму.
КПРКСУ продовжувала підтримувати робочу групу при комісії Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності по доопрацюванню проекту Закону «Про кредитні спілки», до якої входили представники від КПРКСУ. Також активно в цьому напрямку працював юрист з Канади — Тарас Підзамецький.
Станом на 1 січня 1998 року уже було зареєстровано понад 300 кредитних спілок, КПРКСУ продовжувала визначати модельні КС та оснащати їх технічно. Маючи відповідне знання та досвід, фахівці МКС, розширюючи мережу кредитних спілок, створювали змодельовані КС (ЗМКС).
Підписання договорів з КС «Азовська Кредитна Компанія»


та КС «Громада».

Після відвідин кредитних спілок Канади ось як описують вони свої враження: Олександр Башкатов (кредитна спілка «Азовське кредитне товариство», м. Маріуполь Донецька обл.): «…Набуті мною знання, а також їх глибина перевершили мої очікування. Насамперед, ми зрозуміли, що без відповідної фінансової освіти досягти такого рівня просто неможливо. Тому всі провідні спеціалісти кредитної спілки отримали фінансову освіту». На сьогодні це одна із найбільших КС, яка мала статус МКС КПРКСУ.
КПРКСУ проводила навчання фахівців КС не тільки в Канаді, але й в Україні. Так у 1998 році проведено семінар для інструкторів-консультантів програми з актуальних питань щодо роботи з КС (м. Трускавець).  Крім того, в містах Одеса, Київ, смт Пуща-Водиця й інших регіонах проводилися навчання з питань кредитування й інших питань діяльності КС. ККА та УКРК вважали за доцільне й підтримали ініціативу генерального директора КПРКСУ Богдана Козія продовжити участь Канадської програми як партнера ПРООН у проекті по Навчально Методичних Центрів НАКСУ.
Зустріч в КС «Кредит-Союз» м. Черкаси

За ініціативи КПРКСУ при НАКСУ започатковано формування Фонду Технічної Допомоги Кредитним Спілка (ФТДКС).
«Під впливом Канадського проекту» працює й сьогодні Володимир Казарінов (МКС «Кредит-Союз», м. Черкаси). Під час стажування в 1999 р. він чітко поставив собі завдання: «…У першу чергу впровадити в кредитній спілці кредитну лінію, відкрити дитячі рахунки, рахунки на лікування, у разі необхідності — на пільгових умовах. Це сприятиме виконанню нашої головної благодійної місії — наданню допомоги людям, які постраждали від Чорнобильської катастрофи».
Ішов 2000 рік, наближався час завершення діяльності 2-ї фази КПРКСУ. Цей рік запам’ятався активною роботою з підготовки Закону України «Про кредитні спілки», впровадженням єдиних операційних стандартів. Канадським проектом було визначено 20 Модельних Кредитних Спілок (МКС), запущена Програма «Старт».1 квітня 2001 року 2-га фаза КПРКСУ завершила свою діяльність. Як результат 150 кредитним спілкам надано технічну допомогу для становлення та розвитку. В Україні діяло понад 1000 кредитних спілок. Це був непростий час. Кредитний рух розрісся кількісно, але він потребував якісних змін, необхідно було розвивати інфраструктуру кредитної кооперації, настав час перетворювати рух на систему. Це було зрозуміло, і за активної участі Української Кооперативної Ради Канади та представників української діаспори розпочалося лобіювання Канадського уряду щодо продовження діяльності Канадського проекту.
З квітня 2001 до липня 2004 року Канадська Кооперативна Асоціація й Українська Кооперативна Рада Канади були присутні в Україні добровільно. Але робота остаточно не завершилася, надавалося фінансування 50 новоствореним кредитним спілкам за програмою «Старт», кошти надавалися на зворотній основі. Всього по цій програмі надано зворотної фінансової допомоги на суму 517000,00 грн.Зміцнення кредитного руху та перетворення його на систему

У липні 2004 року розпочала діяльність 3-тя Фаза канадського проекту (2004-2010 рр. 5.2 млн кан. дол.) — Канадська Програма Зміцнення Кредитних Спілок в Україні.
Головним завданням нової фази проекту стала підтримка побудови системи кредитних спілок в Україні. Серед найважливіших напрямів реалізації цього завдання були створення стабілізаційної програми, навчально-консультативних центрів і підтримка регіональних і національних об’єднань кредитних спілок. Такі структури добре розвинені та працюють у Канаді, тож їхній досвід міг допомоги Україні. Передати цей досвід запросили фахівців з Канади, а в 2005 році групу фахівців, які займалися питанням побудови стабілізаційної установи, направили на стажування до Канади. До складу групи ввійшли представники Держфінпослуг, НАКСУ та КПЗКСУ. Результатом цього стажування стало опрацювання низки рекомендацій — спільно з Держфінпослуг. Треба  відмітити, тісну співпрацю КПЗКСУ з Держфінпослуг, особливо безпосередньо з членом комісії - директором Департаменту нагляду за кредитними установами Андрієм Оленчиком. Спираючись на рекомендації, були прийняті відповідні Розпорядження для впровадження в кредитних спілках. Впроваджено пілотний проект проведення тимчасової адміністрації в КС «Надія» (м. Гадяч). Оскільки цій кредитній спілці не вдалося подолати труднощі, тоді, на її запрошення, фахівці КПЗКСУ провели додатковий моніторинг і надали технічну допомогу для виходу із складної ситуації.
Протягом цієї фази надавалася допомога КС та створеним структурам у розбудові системи кредитного руху, формуванню її інфраструктури. Створена мережа фінансових установ другого рівня — об’єднаних кредитних спілок (ОКС), які створювалися на базі обласних асоціацій кредитних спілок.КПЗКСУ, після довгих узгоджень між відповідними структурами, запроваджено пілотний проект фінансування Львівського, Полтавського ОКСів, КС «Громада» (м. Херсон), КС «Фермер» (м. Старобільк, Луганської обл.), КС «Чернігівська» (м. Чернігів) через «Українську кредитну спілку» м. Торонто, щоб продовжити надання кредитів з коштів, передбачених у канадському проекті, безпосередньо з Канади інших бажаючих не виявилося, а деяким із них, після проведення аудиту, було відмовлено в наданні кредиту. ОКС НАКСУ та ряд кредитних спілок оцінили валютний ризик і вирішили не брати такий кредит. Проведення процедури виділення ОКСам і кредитним спілка кредитних ліній від канадських партнерів, підготовка й узгодження договорів між ними є елементом навчанням для українських кредитних спілок, які в подальшому зможуть використовувати відпрацьовані процедури, щоб одержувати кошти для мікрофінансування від зарубіжних фінансових структур.
За ініціативи ряду кредитних спілок створено Об’єднання кредитних спілок «Програма захисту вкладів» (ОКС «ПЗВ»), яке також отримало технічну допомогу від проекту для проведення фінансового оздоровлення та виїзного моніторингу кредитних спілок-членів «Програми захисту вкладів». Президентом цього об’єднання обрано Андрія Оленчика, а головою правління призначено Івана Вишневського.Відомо, що без відповідних знань складно було б будувати систему, тому за підтримки Канадського проекту був створений і працює Навчально-методичний центр при НАКСУ. Щоб наблизити навчальні послуги до кредитних спілок за їхньої ініціативи створено систему навчально-консультаційних центрів у регіонах.
КПЗКСУ постійно формує систему навчання для кредитних спілок. В Україні запроваджуються різні форми навчання. Наприклад, для членів спілок підготовлений і розповсюджений буклет про права й обов’язки членів. Для малих і новостворених КС надавалася субсидія для проходження навчання для голів правління та головних бухгалтерів. Підготовлено та випущено посібники: «Посібник з реорганізації КС шляхом приєднання чи ліквідації», «Організація і методика аудиту в КС» (2005 р.).
На фото учасники ЗЗ КС «Вигода» м.Стрий- 10-річниця

Кредитним спілкам потрібне постійне навчання та підвищення кваліфікації. Для цього було запропоновано побудувати навчально-консультаційні центри в різних регіонах. Щоб допомогти створити таку систему навчання, КПЗКСУ направила фахівців від НАКСУ, ДФП, ВАКС, ПЗВ й інших структур з питань навчання на стажування до Канади, де існують та ефективно працюють такі навчальні центри. В одному із них — CUSOURCE — і проходили стажування представники з України.
Розпочалося навчання спостережних рад кредитних спілок. На жаль, заплановані проекти навчання не вдається впровадити в зв’язку з настанням світової кризи — у КС скоротилися доходи та витрати на відповідне навчання. Обслуговуючий Кооператив «Проф-Консалт» згорнув свою мережу, працює з одним центром у м. Києві та має представників у певних обласних асоціаціях КС. Основні зміни законодавства та поради й консультації, події в кредитному русі висвітлюють у «Віснику кредитної кооперації», який розповсюджуються серед кредитних спілок. Вісник видавався за фінансової підтримки КПЗКСУ, крім того така допомога надавалася НАКСУ для видання «Бюлетеня кредитних спілок України» до переходу цього видання на самофінансування.
Важливо відзначити, що кредитні спілки, які побували на стажуванні в Канаді, співпрацювали з Канадським проектом головним пріоритетом своєї діяльності вважають ефективний захист інтересів своїх членів, бути відкритими та звітувати перед ними про свою діяльність. Це добре відслідковується в КС, які проводять щорічні загальні збори, серед них КС «Вигода» (м. Стрий), «Профспілкова скарбниця» (м. Київ) та ряд інших спілок в яких висока активність членів на загальних зборах.
Щодо кредитної спілки «Вигода», то вона є однією із потужних спілок в Україні: станом на 01.01.09 налічує 23 421 членів і 31 821 027 грн (близько $4 млн) в активах, має 9 філій, «Наші досягнення здійснюються завдяки спілчан, які довіряють своїй установі та забезпечують постійне її зростання», — відзначив голова спостережної ради Петро Маковський.
Впроваджують позитивний досвід й ефективно працюють у складних умовах кризи кредитні спілки «Азовська Кредитна Компанія» (м. Маріуполь), «Профспілкова скарбниця» (м. Київ), «Харківська каса взаємодопомоги» (м. Харків»), «Добробут» (м. Стаханів, Луганська обл.), «Перша подільська фермерська кредитна спілка» (м. Кам’янець-Подільський), «Гетьман» (м. Прилуки), «Самопоміч» (м. Броди), «Самопоміч»(м.Чортків),«Відродження»(м.Копиченці) та ряд інших кредитних спілок.Досвід Канади на службі українським селянам

В Україні існує велика потреба в забезпеченні фінансовими ресурсами сільського населення, фермерів і землевласників. Тому організоване стажування 2006 року було присвячене саме цій темі. Сьогодні ці люди втілюють у життя все те, що мали можливість побачити та почути під час стажування в Канаді. Ось кілька прикладів.
Від херсонської кредитної спілки «Громада» на стажуванні побували Лариса Полозова та Галина Шилакіна. Кредитна спілка досягла великих успіхів: має біля 5 000 членів і 24,5 млн.грн. активів, уже восьмий рік успішно займається сільським кредитуванням. Вона відкрила 12 сільських представництв і працює в 60 селах Херсонської області. Важливо, що спілка надає не тільки фінансові послуги, а й велику консультативну допомогу сільському бізнесу через свою дорадчу службу, бере участь у розбудові сільських громад, проводить  корисні заходи для дітей.
Кредитна спілка «Косівська» (м. Косів, Івано-Франківська обл.), від якої на стажуванні побувала голова правління Оксана Довгун, надає фінансові послуги своїм членам для розвитку «зеленого туризму». Щоб допомогти кредитним спілкам України методично, підготовлено посібник «Кредитні спілки: освоєння сільського фінансового ринку», автор — Борис Марін, який було видано за підтримки КПЗКСУ. Цей посібник направлено в кожну кредитну спілку, яка займається кредитуванням села, а їх в Україні  біля 300.
Проведення моніторингу фахівцями проекту

Ґендерна рівність — особлива турбота

Одним із важливих питань проекту є ґендерний компонент. Уряд Канади важливу роль приділяє підтримці участі жінок в кредитному русі. Підтримка надається членам кредитних спілок жінкам і чоловікам, які прагнуть створити власний бізнес особливо в сільській місцевості.  Слід зазначити, що жінки були й є активними учасниками кредитного руху: серед членів спостережних рад кредитівок жінки складають біля 50 %, серед членів ревізійних комісій — 65 %, а серед працівників їх частка доходить до 79 %.
Разом з кредитними спілками в областях проводяться тренінги «Плануй майбутнє». Під час тренінгів учасники, а серед них були і жінки, і чоловіки, отримали видані Канадським проектом брошури про кредитування та майнові відносини в сім’ї.
Учасники заключного засідання

Протягом 17 років Спільний проект Канадської Кооперативної Асоціації та Української Кооперативної Ради Канади працював в Україні, кризові явища відбувалися не один раз, але криза, яка розпочалася з кінця 2008 року має великий вплив на діяльність кредитних спілок. На завершення проекту CIDA затвердило Стратегію капіталізації кредитних спілок України, згідно з якою кредитні спілки можуть отримати незворотні кошти. Про участь у цій Стратегії було направлено 736 листів та розміщено оголошення на сайті Канадського проекту для усіх кредитних спілок. У результаті зголосилося тільки 40 кредитних спілок. 38 кредитних спілок пройшли перевірку фахівцями КПЗКСУ й отримали рекомендації щодо підвищення менеджменту й якості фінансових послуг, які вони надають своїм членам. В кінці проекту було ухвалене рішення щодо розподілу 6,7 млн.грн. серед 34 кредитних спілок, які дотримувалися стандартів і виконали всі критерії.
Сьогодні вже можна сказати, що кредитні спілки в Україні відродилися. Станом на 01.01.2010 року в Україні зареєстровано 755 кредитних спілок, на стажуванні в Канаді побувало 100 лідерів та  фахівців українського кредитного руху. Створено біля 30 тисяч робочих місць.
  Технічна допомога Канадської Кооперативної Асоціації та Української Кооперативної Ради Канади діяла протягом 17 років, за цей час канадський уряд виділив для різних стадій проекту $9.8 млн. кан дол., а канадські кооператори доложили добровільної праці на суму $3.0 млн. кан. дол.  За ефективну роботу Проекту КПЗКСУ його керівник пан Богдан Козій отримав «Подяку» від Держфінпослуг  (2010р.), а Голова УКРК пані Ольга Заверуха-Свинтух нагороджена орденом Княгині Ольги третього ступеня(2006р.).


Матеріал  підготували:
 Ольга Заверуха-Свинтух, Ірина Драгомирецька, Людмила Головацька.