ГОЛОВНА СТОРІНКА
ПРО УСКР
КЕРІВНІ ОРГАНИ
ЧЛЕНИ УСКР
НОВИНИ ТА ПОДІЇ
ФОТОАЛЬБОМИ
ВІДРОДЖЕННЯ КС В УКРАЇНІ
КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ
ЦЕНТРАЛЯ УКРАЇНСЬКИХ  КООПЕРАТИВ АМЕРИКИ (ЦУКА)




Конференція Централі Українських Кооператив Америки, 1981 р.

Початки української кооперації у США

Перша українська кооператива у США – “Народна торгівля” (кооперативна крамниця загального товару) в Шенандоа, Пеннсилвейнія, заснована 1887 р. під проводом о. І. Волянського. Впродовж двох років “Народна торгівля” відкрила чотири філіяли: на додаток до Шенандоа, також в Оліфанті, Плимуті й Гейзелтоні. Після від’їзду о. Волянського, кооператива занепала. В 1901 році о. П. Тимкевич заснував “Руську народну спілку” в Йонкерсі, Нью Йорк: у триповерховому будинку приміщувалася харчева крамниця, а також були мешкання для винайму українськими родинами. До двох років було добудовано і докуплено ще три 3- і 4-поверхові будинки, які стали власністю української громади. 1920 р. засновано українське кооперативне товариство у повіті Луцерн, Пен. У 1936 існували чотири кооперативні крамниці: в Ню Бритен, Кон., Кромптон, Ровд Айленд, Ню Йорку і Вилкс-Беррі, Пен.




Провідники Централі Українських

Повоєнні іміґранти старалися створити споживчі кооперативи у Філядельфії і Ню Йорку, та вони не вдержалися. У Філядельфії існувала у ранніх 50-тих роках кооперативна крамниця народного мистецтва “Базар”, в Ню Йорку засновано 1949 р. видавництво “Червона Калина”, на взір видавництва тієї ж назви у Львові. Кооператива Самодопомога в Чікаґо, заснована 1950 р., закупила оселю над озером Равнд Лейк, де відбувалися літні дитячі відпочинкові табори та різні громадські події. Кооператива Самодопомога також провадила у 1954-1991 роках харчеву крамницю.




Дмитро Григорчук

Фінансові кооперативи

У 1947 році засновано Товариство «Самопоміч», мета якого була допомагати новим українським іміґрантам в Америці. Між іміґрантами наприкінці 40-вих і початку 50-тих років була значна кількість колишніх кооператорів, провідників кооператив у Західній Україні.
Банківська система у США не особливо привітно приймала нових іміґрантів. Довідавшись, що у США існувала широко розвинута система кредитових спілок, українські кооператори рішили заснувати власні кредитівки, членами яких були би особи українського походження. Перші кредитівки створені на підставі Товариства «Самопоміч» і тому вони прийняли цю назву.
Першу кредитівку засновано 19 травня 1951 року: “Самопоміч” у Ню Йорку. Кілька місяців пізніше, 2 липня 1951 р., постала Каса «Самопоміч» в Чікаґо.


1952 року засновано кредитівки у Детройті, Мічіґен й Філадельфії, Пеннсилвейнія. До кінця 1950-тих років створено додаткових шість кредитівок: у Джерзі Ситі, Ню Джерзі; Балтимор, Мериленд; Честер, Пеннсилвейнія; Парма, Огайо; Нюарк, Ню Джерзі; Рочестер, Ню Йорк; і Гартфорд, Коннектикат.
31 березня 1957 року кредитівки у США заснували централю для координації їхньої праці та допомоги у створенню нових українських кредитівок. Централя новоствореного Товариства Українських Кооператив (ТУК) була в Ню Йорку; головою обрано Івана Шепаровича, заступником Омеляна Плешкевича. 1966 р. Омелян Плешкевич перебрав головство, й осідок перенесено в Чікаґо.




Дмитро Григорчук з керівництвом

1974 р. товариство переіменовано на Централю Українських Кооператив Америки (ЦУКА). У 1977 р. існували 31 українсько-американські кредитівки. 1978 р. головою ЦУКА став Дмитро Григорчук.
При ЦУКА існує Українська Кооперативна Аґенція, яка пропонує різні види страхування майна, здоров’я і життя. ЦУКА також розпочала співпрацю з кооперативною фірмою «CUNA Mutual Insurance Society», страховою фірмою кредитових спілок у США. Впроваджено ряд страхових програм на користь українських кредитівок та їх членів.




Обкладинка календаря ЦУКА на 2010 рік

Від 1988 року ЦУКА щорічно видає “кооперативний календар”. Теми календарів мінялися щороку: раз картини українських митців, раз філателія, нумізматика України; присвячений Шевченкові й подібне. Разом випущено 23 календарі.




Група кооператорів

Сьогодні українські кредитівки у США об›єднують понад 105 тисяч членів, головно у стейтах Ню Йорк, Ню Джерзі, Пеннсилвейнія, Мічіґен, Огайо й Ілліной. У висліді консолідаційних процесів, кількість українсько-американських кредитівок у США зменшилася, натомість вони охоплюють щораз більший простір, як географічно, так і у капіталі й членстві. Сьогодні філії українських кредитівок поширені від Ню Йорку до Каліфорнії. Активи кредитівок – членів ЦУКА – перевищують 2.5 мільярди дол.
Кредитівки ЦУКА творять невід’ємну частину кооперативного руху США і є складовою частиною Української Світової Кооперативної Ради.




Управу ЦУКА на 2009-2010 роки обрано у такому складі:


Екзекутивний комітет:
Богдан Ватраль     Голова
Л. Микола Григорчук    Заступник
Степан Керда        Заступник
Маруся Колодій    Секретар
Сергій Гошовський    Член
Володимир Козицький   Член
Богдан Курчак        Член
Богдан Кекіш        Почесний член
Члени Ради: Яків Бурсу, Андрій Якимович, Богдан Чепак, Андрій Дякун, Ярослав Федун, Реймонд Комічак, Василь Корнило, Юрій Педенко, Юрій Стахів.
Ревізійна (контрольна) комісія: Богдан Савицький, Андрій Якимович, Олег Караван.
Статутова комісія: Орест Ліщинецький, Богдан Кекіш, Любомир Липецький.
Виборча комісія: Ярослав Федун, Орест Ліщинецький, Юрій Стахів, Катерина Попович (заступник).
Опікуни страхового трасту: Орися Бурдяк, Богдан Курчак, Юрій Стахів, Степан Керда, Ігор Ляшок, Маруся Колодій, Іван Оліярчик.
Комітет сприянню розвитку кредитних спілок в Україні: Iгор Рудко, голова;
Тамара Денисенко, Богдан Кекіш, Ігор Ляшок, Ігор Макаренко, Богдан Ватраль.
Адміністрація ЦУКА: Орися Бурдяк, Президент; Христина Пилипович, Ніна Бебко.




Конференція ЦУКА, 2005 р.

ЦУКА в допомозі українському
кооперативному рухові



Успіхи Централі Українських Кооператив Америки у сприянні розвитку кооперативного руху в Україні в 1990-тих роках завдячується головно співпраці з різними кооперативними установами у США. У жовтні 1991 року члени Президії Парламенту України взяли участь у міжнародній конференції у Вашінґтоні, Д.К., де вони ознайомилися з кооперативним рухом у США. Кілька місяців пізніше представники України Володимир Пилипчук – голова Економічної Комісії і Василь Євтухов – голова Комісії з питань розвитку базових галузей народнього господарства були учасниками конференції Всесвітньої Ради Кредитних Спілок (WOCCU) у Женеві, Швейцарія, на тему розвитку кредитних спілок у державах Східньої Европи. Ці конференції розбудили зацікавлення справою, і в наслідку в 1992 році відбулися дві поїздки українських кооператорів зі США, Канади, Австралії та Европи в Україну. Делегати відбули зустрічі в різних містах України, і довели до створення Організаційного Комітету для відновлення кредитних спілок в Україні. У вересні 1993 року Президент України Леонід Кравчук підписав Указ про Кредитні Спілки, який уможливив створення кредитівок.




Перші стажуванці з України з провідниками української кооперації у США

Протягом дальших років значна кількість майбутніх провідників кооперативного руху України відбули стажування у США, в українських кредитівках. Заходами програми SABIT (US Department of Commerce Special Ameircan Business Partnership Program) тримісячне стажування, від квітня до липня 1993 року відбули: Станіслав Аржевітін, тоді президент Банку Ажіо, у Кредитівці “Самопоміч” в Ню Йорку; Валерій Кібальний у “Самопомочі” в Нюарку, Н.Дж.; Петро Маковський у “Самопомочі” Ню Джерзі у Кліфтоні, Н.Дж.; Андрій Оленчик в Українській Кредитівці в Рочестер, Н.Й.; й Ірина Драгомирецька в кредитівці СУМА-Йонкерс, Н.Й.
Інші програми на коротший час відсилали провідників для вивчання діяльности кредитних спілок та інших структур, пов’язаних із кредитовим рухом у США. Беручи під увагу брак англійської мови у більшості відвідувачів з України, їх зазвичай приміщувалося в українських кредитівках. Мало що не кожна українсько-американська кредитівка прийняла до себе на коротший чи довший час провідників українського руху кредитних спілок. Часто такі зв’язки між кредитівками в Україні й у США тривали довгі роки, часто й по сьогоднішній час.




Конференція-семінар зорганізований проектом WOCCU 1996 року в Києві.

Програми для розвитку кредитівок в Україні були започатковані завдяки різним джерелам фінансування, а саме:
• Всесвітня Рада Кредитних Спілок (World Council of Credit Unions)
•  Фундація Кредитових Спілок США (Credit Union Foundation – Challenge 2000 Fund)
•  Аґенція Міжнародної Допомоги США (US Agency for International Development - USAID)
У дальшому розвитку також допомогли:
• Програма Розвитку Об’єднаних Націй (United Nations Development Programme – UNDP)
•  Світовий Банк (World Bank)
•  Міжнародний Грошовий Фонд (International Monetary Fund)
•  Фонд Евразія (Eurasia Foundation)
•  Громадська Мережа Міжнародних Справ (Citizens Network for Foreign Affairs)
•  Фонд Сороса (SOROS Open Society Foundation)
•  Европейська Юнія (European Union)
•  Німецький Банк Розвитку (DGRV)
•  Фундація Україна-США (US-Ukraine Foundation)
•  Ліґа Кредитових Спілок Ілліной (Illinois Credit Union League)
•  Корпоративні кредитівки: Mid-States Corporate FCU, Wescorp
•  інші кредитівки у США, як Boeing ECU & CEFCU


Протягом 1990-тих і 2000 років чимало провідників українських кооператив у США їздили в Україну, щоб допомогти як консультанти у розвитку кредитівок і загальної інфраструктури кооперативного руху в Україні. Допомагали вони з розробленням законодавчої бази, системи контролю над фінансовим управлінням в окремих кредитівках, організації централі, системи підвищення кваліфікацій провідних кадрів тощо.

Постійна фінансова, моральна та координаційна праця ЦУКА, українських кредитівок у США та кооперативних діячів – провідників українських кредитівок у США безмежно допомогла завершенню великого діла: відродження кооперативного руху в Україні. Наші спільні зусилля мусять продовжуватися, щоб кооперативний рух в Україні далі розвивався.


Богдан Ватраль
Голова Ради Директорів ЦУКА

Орися Бурдяк
Президент ЦУКА