21 серпня 2011 року, згідно з рішенням Екзекутиви Української світової кооперативної Ради (УСКР), в рамках чергових загальних зборів Світового конгресу українців, який розпочав того ж дня свою роботу в Києві у приміщенні культурно-мистецького центру Києво-Могилянської академії відбувся круглий стіл з питань нинішньої ситуації, що склалася в русі кредитних спілок України.
Від Екзекутивного комітету УСКР у засіданні взяли участь Президент Української світової кооперативної Ради Ігор Ляшок (США), Секретар Екзекутиви Петро Козинець (Україна) та член Екзекутиви Оля Шевель (Канада). Від НАКСУ — Віце-президент НАКСУ, голова правління ОКС НАКСУ Людмила Кравченко, Віце-президент НАКСУ Катерина Калустова, голова Наглядового комітету НАКСУ Ірина Боголюбова та заступник голови Ради НАКСУ Євген Дзюба. Від ВАКС — голова правління Галина Шатирко, Президент ВАКС Вікторія Волковська, президент Програми захисту вкладів Андрій Оленчик та голова правління кредитної спілки "Гарант" Ірина Драгомирецька. Також у засіданні взяли участь відомі представники українсько-канадійського кооперативного руху Тарас Підзамецький, Володимир Кісь і Наталя Бунза-Іваницька та головний редактор всеукраїнського фінансово-економічного тижневика "Україна Бізнес Ревю" Тетяна Горенко. Вів засідання Секретар Екзекутивного комітету УСКР Петро Козинець.
За регламентом засідання вступне слово виголосив Президент УСКР Ігор Ляшок. Він повідомив, що даний круглий стіл організовано для обговорення ситуації, що склалася у русі кредитних спілок України, зокрема, стосунки з Держфінпослуг, враховуючи останні події.
Фінансова криза боляче вдарила по усіх кредитних спілках і в США, і в Україні. Проте є й позитив — вона має очистити ринок кредитних спілок України від фінансових пірамід. Безумовно, діяльність фінансових шахраїв додала кооперативному рухові негативного іміджу. На думку Ігоря Ляшка, є три причини погіршення стану у системі кредитної кооперації України. По-перше, це діяльність посадовців Держфінпослуг минулих каденцій, які регулярно перевіряли діяльність кредитних спілок і або приховували реальний стан справ, або свідомо не звертали на нього уваги.
По-друге, асоціації кредитних спілок тішилися тим, що активи зростають, збільшується кількість спілок — членів об’єднань. Однак вони не могли не знати, що частина кредитних спілок були приватними бізнесами чи пірамідами. По-третє, декотрі спілки управлялися нечесними людьми. Фінансова криза виявила такі факти, було відкрито ряд кримінальних справ.
Галина Шатирко доповіла присутнім про діяльність ВАКС на даному етапі. Більш детально доповідь продовжила Вікторія Волковська. Вони, зокрема, зупинилися на статистичних даних діяльності КС — членів ВАКС та на труднощах, з якими стикається асоціація та кредитні спілки – члени ВАКС сьогодні. Це стосується і недосконалості законодавчої бази щодо кредитних спілок, і небажання безпосереднього регулятора прислухатися до думки ринку. Проте пані Волковська висловила надію, що держава врешті зверне увагу на проблеми кредитних спілок, пропозиції ВАКС будуть враховані при прийнятті Концепції розвитку системи кредитної кооперації України, оскільки поточна редакція не може бути адекватно сприйнята ринком, а до Закону про кредитні спілки будуть внесені необхідні зміни.
Людмила Кравченко доповіла учасникам круглого столу про роботу НАКСУ протягом року. Зокрема, вона підкреслила, що зі 148 кредитних спілок — членів НАКСУ стабільно працюють 126 спілок, 13 кредитних спілок мають певні проблеми, які виправляються, 9 кредитних спілок залишаються в критичному стані. Віце-президент НАКСУ зазначила, що останній рік, починаючи з липня 2010 року, був для усіх дуже складним, оскільки НАКСУ працювала як опозиційна асоціація до усього, що відбувалося з боку профільного регулятора, тому що погодитися з методами вирішення проблем, підходами, які нав’язувалися ринку, НАКСУ не могла собі дозволити. Природно, що стан справ у державі відбився на діяльності НАКСУ, кредитних спілок та їх об’єднань. Щодо ключової проблеми з державним регулятором, чотири представники якого, у т.ч. і колишній очільник, на даний момент перебувають під слідством, було зазначено, що, на жаль, акценти НАКСУ на наявності проблеми не були даремними. Більше того, досі не припинено практику гноблення здорової частини ринку.
Враховуючи проблеми спілкування з Держфінпослуг, НАКСУ веде активну роботу з Кабінетом Міністрів України, Комітетами Верховної Ради, Адміністрацією Президента України, ініціюючи законодавчі зміни. Протягом останніх місяців це стало звичною практикою.
На завершення виступу Людмила Кравченко додала, що, незважаючи на безліч проблем, вже понад 10 років НАКСУ працює самодостатньо, не збільшуючи розмір членських внесків, активно діють її сервісні служби, фінансові фонди, Об’єднана кредитна спілка, діє загальнодоступний сайт асоціації та безперервно видається фаховий журнал.
Оля Шевель коротко ознайомила присутніх зі станом українського кооперативного руху в Канаді, де сьогодні діє 7 українських кредитних спілок. На відміну від вітчизняних спілок, канадійські колеги не відчувають особливих ускладнень у діяльності. Відбулося лише об’єднання двох спілок для їх зміцнення.
Доповідаючи про діяльність українських кредитних спілок у Сполучених Штатах, Ігор Ляшок зазначив, що на сьогодні загалом діє 16 таких установ. Протягом 4 останніх років членство спілок поступово скорочується, що пояснюється скороченням числа українців та активною асиміляцією. Через кризу багато позичальників не в змозі повертати позики, що особливо болюче відбивається на невеликих КС, які несуть збитки.
По закінченню інформаційних виступів відбулась активна дискусія, в якій взяли участь усі учасники засідання. Були обговорені питання взаємовідносин з Держфінпослуг; відсутності консолідації на ринку небанківських фінансових установ; етики у взаємодії з регулятором, враховуючи стиль роботи нинішньої команди ДФП; проблеми з непоодинокими випадками компрометації руху кредитних спілок окремими лідерами та шляхів їх подолання; ситуації із законодавчими ініціативами щодо зміни законодавства та бачення ринку з вузлових проблем законодавчого забезпечення; необхідності широкого святкування 20-річчя руху кредитних спілок в Україні та конкретних ювілейних заходів.
Велику увагу під час обговорення було приділено також вузловим проблемам законодавчого забезпечення. Людмила Кравченко зазначила, що саме стан держави визначає стан її кредитних спілок. Окрім відсутності здорового діалогу регулятора з ринком, чинне законодавство унеможливлює подальший розвиток КС в Україні. Віце-президент НАКСУ внесла пропозицію розробити спільний офіційний документ — звернення до нового керівництва ДФП, у якому звернути увагу на позитивну сторону діяльності кредитних спілок і запропонувати систему подальшої взаємодії регулятора з ринком.
На додаток Ігор Ляшок акцентував увагу присутніх на необхідності відновлення позитивного іміджу кредитних спілок в Україні.
За результатами обговорення питань було вирішено підготувати офіційне звернення до нового керівництва Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України. А, враховуючи те, що наступного року рух кредитних спілок України відзначатиме своє 20-ліття, учасники засідання погодились відпрацювати конкретний комплекс заходів для його широкого святкування.